Kaip neapsigauti perkant levandų eterinį aliejų?

Visi žinome kaip kvepia levandos, nes tai populiarus kvapas tokiuose produktuose kaip muilai, šampūnai, losjonai ir net kvepiantys džiovintų levandų žiedų maišeliai į spintą įsidėti. Bet ar žinojai, kad pramonėje naudojamas levandų kvapas yra sintetinis (net spintos maišeliuose esančios levandos apipurškiamos sintetiniu kvapu, kad ilgiau kvepėtu) arba naudojamos net ne tikrosios levandos, nes masinei, pigiai gamybai naudoti gryną Lavandula angustifolia eterinį aliejų yra tiesiog per brangu. Deja su panašia situacija galima susidurti ir perkant eterinius aliejus.


Kalbant apie levandų eterinį aliejų, turėk omeny, kad tai vienas labiausiai falsifikuojamų eterinių aliejų pasaulyje. 


Pasak levandų augintojų asociacijos, kasmet iš Prancūzijos eksportuojama 100 kartų daugiau šio aliejaus nei šalyje iš tikrųjų užauginama! 


Pasaulinio garso aromaterapeutas, Dr. Kurt Schnaubelt, savo knygoje ‘’Healing Intelligence of Essential Oil: The Science of Advanced Aromatherapy” sako:

„Prancūzų eksporto duomenys rodo, kad kasmet eksportuojama 250 tonos vadinamojo „Fine Lavender“ eterinio aliejaus. Bet levandų augintojų asociacijos statistika rodo, kad iš tikrųjų distiliuojama mažiau nei 20 tonų.’’


Dar kartą perskaityk citatą...


Todėl perkant levandų eterinį aliejų, tikriausiai pastebėjai, kad jų būna ne tik skirtingų rūšių, bet ir kelių skirtingų kainų. 


Levandų eterinio aliejaus kaina priklausys nuo kelių pagrindinių dalykų: aliejaus rūšies, ar aliejus yra sintetinis, skietas ir ar aliejus ekologiškas.

 

Tiesa yra ta, kad nefalsifikuotas 100% Lavandula angustifolia eterinis aliejus yra brangesnis, nes augalai išskiria mažiau eterinio aliejaus nei kai kurios kitos rūšys ir todėl gali kainuoti iki 13 eurų už 5 ml buteliuką.

 

100% L. angustifolia levandų eterinis aliejus paprastai laikomas kokybiškesniu ir aromatingesniu už kitų rūšių levandų aliejų. Jis taip pat linkęs turėti daugiau terapinių savybių, kurios apima raminamojo efekto kūrimą, pagalbą gerinant miego kokybę (1), pagalbą mažinant uždegimą (2) ir dar daugiau.

 

Pigesnės versijos levandų eterinis aliejus yra Lavandula intermedia (dar vadinamas lavandinu), kuris yra anglų (true) levandos ir portugalų (spike) levandos hibridas. Iš šios rūšies paprastai išgaunamas daug didesnis kiekis (bet prastesnės kokybės) aliejaus. 

Dėl prastesnės kokybės lavandinų eterinis aliejus yra retai naudojamas aromaterapijoje, o jo kaina gali svyruoti nuo 3 iki 4,5 eurų už 10 ml.








Į KĄ ATSIŽVELGTI PERKANT LEVANDŲ ETERINĮ ALIEJŲ


1. Perkant levandų eterinį aliejų, svarbu atsižvelgti ne tik į kainą, tačiau dažniausiai pigesnis levandų eterinis aliejus reiškia žemesnės kokybės aliejų ir mažiau aromaterapijos naudos bei terapinių junginių.


2. Dukart patikrink lotynišką aliejaus pavadinimą. Dauguma eterinių aliejų kompanijų parašys lotyniškus pavadinimus ant buteliuko etiketės. Įsitikink, kad ant etiketės parašyta Lavandula angustifolia, o ne lavandula intermedia ar lavandula hybrida


3. Jei nerandi parašyto lotyniško augalo rūšies pavadinimo - nepirk. Tai tikriausiai reiškia, kad aliejus yra sintetinis ir greičiausiai turės „netikrą“ kvapą ir jokios gydomosios naudos.


4. Skaityk smulkų šriftą. Jei parašyta „100% ...“ levandų aliejus už 4 eurus, tai gali reikšti, kad 100% grynas levandų eterinis aliejus yra atskiestas baziniame aliejuje. Taip pat ieškok tokių frazių, kaip „fragrance oil“, „perfume oil“ ar „nature identical oil“, kurios gali būti susijusios su iš dalies arba visiškai sintetiniu aliejumi.


5. Pauostyk aliejų. Nors tikroji levanda pasižymi saldžiu, gėlėtu ir subtiliu kvapu, lavandinas dėl didesnio kamparo kiekio, kuris kartais naudojamas valymo priemonėse, turi labiau medicininį aromatą.


6. Saugokis painių pravardžių. Kartais lavandinas vadinamas „prancūziška levanda“, nes naudojamas Prancūzijos kvepalų pramonei. Tikroji levanda kartais vadinama „angliška levanda“, nes naudojama angliškų kvepalų gamybai.

O jei vis dar dvejoji, ar nusipirksi gryną levandų eterinį aliejų ar ne - vadovaukis senu posakiu: jei atrodo per gerai, kad būtų tiesa, tikriausiai taip ir yra!


Ir pabaigai noriu trumpai paminėti, kad dar būna ir ekologiškų eterinių aliejų.

Ekologiško levandų eterinio aliejaus pasirinkimas paprastai reiškia didesnę kainą nei neekologiško levandų eterinio aliejaus. Tačiau kai kuriems žmonėms šis skirtumas vertas papildomų išlaidų! Ypač jei savo buityje stengiamasi pašalinti kenksmingų pesticidų poveikį. 


Gal nežinai, bet jei auginant augalus, buvo naudojami pesticidai, herbicidai ar dar kokia nors velniava - visa tai bus ir iš to augalo išgautame eteriniame aliejuje. Dėl šios priežasties aš pati naudoju tik šį levandų eterinį aliejų, kurio gavybai ir levandų auginimui taikomi netgi už ekologiškus stipresni standartai. 



Jei nori daugiau sužinoti apie patį levandų eterinį aliejų ir kaip jį naudoti - apsilankyk facebook grupėje Netoksiška Mama.

Su kvepiančia meile,

Simona




(1) Field Ti, Field To, Cullen C et al. Lavender bath oil reduces stress and crying and enhances sleep in very young infants. (2008) Early Human Development 84;6 399:401

 

(2) Schilcher H. (1985) Effects and Side-Effects of Essential Oils. In: Svendsen A.B., Scheffer J.J.C. (eds) Essential Oils and Aromatic Plants. Springer, Dordrecht


Draugaukime socialiniuose tinkluose

0 Comments

Leave a Comment